Astygmatyzm – definicja i podstawowe informacje
Astygmatyzm to wada wzroku spowodowana zniekształceniem rogówki lub soczewki oka i może dotyczyć dzieci oraz dorosłych. W zdrowym oku zarówno rogówka, jak i soczewka mają idealnie gładką powierzchnię, co pozwala na skupienie promieni świetlnych w jednym punkcie siatkówki odpowiedzialnym za ostre widzenie. W przypadku astygmatyzmu powierzchnie te są nieregularne, co sprawia, że światło skupia się na kilku punktach siatkówki jednocześnie. W efekcie obraz jest rozmyty lub zdeformowany.
Przyczyny i objawy astygmatyzmu
Wrodzony astygmatyzm związany jest z nieprawidłowościami w budowie oka. Często występuje razem z innymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Nabyty astygmatyzm z kolei występuje na skutek chorób oczu, urazów, operacji (np. przeszczepu rogówki) lub nieprawidłowego rozmieszczenia kolagenowych włókien budujących rogówkę.
Wada ta może dawać różnorodne objawy, które zależą od stopnia i rodzaju tego schorzenia. Do najbardziej charakterystycznych należy jednak nieostre widzenie zarówno na bliskie, jak i dalsze odległości. Osoby cierpiące na astygmatyzm mogą mieć problemy z rozróżnianiem szczegółów oraz odczytywaniem niewielkich elementów graficznych czy tekstowych.
Diagnostyka i leczenie astygmatyzmu
Rozpoznanie astygmatyzmu stawiane jest na podstawie okulistycznego badania wzroku. Specjalista ocenia krzywiznę rogówki oraz ewentualne zniekształcenia soczewki za pomocą specjalistycznych przyrządów. Wadę tę można korygować na różne sposoby, a wybór metody zależy od potrzeb pacjenta oraz od stopnia zaawansowania schorzenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są okulary korekcyjne z soczewkami cylindrycznymi. Alternatywną metodą są też soczewki kontaktowe.